Turnaj je otevřen pro následující ročníky a výkonnostní kategorie:

• 2010 a mladší    AA & AAA
  • 2011 a mladší    AA & AAA
  • 2012 a mladší.   AA/AAA

Základní ustanovení

Turnaj se kromě stanovených výjimek řídí pravidly Mezinárodní federace ledního hokeje IIHF. Výjimky z pravidel IIHF, které platí pro turnaj GHT Spring Lions Cup jsou ustanoveny v bodech C) až I).

Obecná pravidla turnaje

Soupiska

1. Družstvo může na turnajovou soupisku vyplnit maximálně 18 hráčů do pole a 2 brankáře.
  2. Každé mužstvo může do utkání nastoupit s maximálně 3 hráči staršími o jeden kalendářní rok.
  3. V rámci bodu ii) mohou mužstvo doplnit dívky až o dva kalendářní rok starší.
  4. Výběr, který má v turnaji zaregistrován více mužstev ve stejné kategorii, má zakázáno volně přesouvat hráče mezi jednotlivými družstvy. Hráč může být veden pouze na soupisce jednoho mužstva.
  5. Tým s více mužstvy ve více kategoriích může hráče libovolně přesouvat při dodržení podmínek uvedených v bodech výše.
  6. Kompletní turnajová soupiska musí být odevzdána organizátorům nejpozději 10 dní před začátkem turnaje.
  7. Zápasová soupiska musí být odevzdána v kanceláři turnaje minimálně 15 minut před začátkem utkání.
  8. Pokud k utkání nastoupí hráč, který nebyl vyplněn v oficiální turnajové soupisce nebo nesplňuje věkové kritérium, utkání bude kontumováno v neprospěch provinivšího se mužstva.

Hrací čas

1. Utkání se hraje 2 x 20 minut čistého času. Odchylku od pravidel tvoří tzv. Mercy rule, upřesněno v bodě 3) této sekce.
  2. Pokud dojde k nepravděpodobné situaci, kdy časoměřič zjistí, že se utkání nestihne odehrát v rámci stanoveného časového rozvrhu, upozorní na tuto skutečnost ředitele turnaje, který má plnou pravomoc rozhodnout, zda utkání bude pokračovat na čistý či hrubý čas.

Mercy rule

Jestliže se jedno družstvo ujme vedení o 5 (pět) a více branek v průběhu posledních deseti minut druhé poloviny, utkání přechází do měření na hrubý čas, a to do té doby, dokud rozdíl mezi mužstvy nebude opět pod 5 (pět) branek.

Úprava ledové plochy

Pokud organizační výbor turnaje nerozhodne jinak, úprava ledové plochy proběhne po každém utkání. Dojde-li ke změnám rozvrhu úpravy ledové plochy ze strany organizačního výboru, dotčená mužstva budou řádně informována.

Hybridní icing

V turnaji se neuplatňuje pravidlo o hybridním icingu.

Hra tělem

Kategorie ročníku 2010 a 2011 se hraje do těla, tedy full contact, včetně body checkingu. Mladší kategorie 2012 se hraje bez kontaktu tělem.

Trest ve hře

Obdrží-li některý z hráčů trest ve hře, o jeho možném nástupu v následujícím utkání rozhodne organizátor turnaje.

Time-out

Každý tým má v průběhu zápasu právo na jeden 30-vteřinový oddechový čas.

Nástup k utkání

1. Družstvo se dostaví na zimní stadion alespoň jednu hodinu před začátkem utkání.
  2. Mužstva musí být připravena nastoupit k zápasu minimálně 10 minut před oficiálním časem startu utkání.
  3. Před zahájením zápasu je týmům k dispozici dvouminutové rozbruslení.
  4. Pokud se mužstvo dostaví k utkání později než 5 minut po oficiálním začátku utkání, zápas bude kontumován v neprospěch provinivšího se týmu.
  5. Hráči si před začátkem utkání mohou podat ruce a vyměnit suvenýry.

Šatny

Vedoucí mužstva si vyzvedne klíč od šatny v kanceláři organizátora turnaje. Mužstvo je povinno být ve své šatně minimálně 30 minut před začátkem utkání. Pouze hráči, trenéři a vedoucí družstev uvedení na oficiální soupisce a vedení turnaje mají právo zdržovat se v šatně nebo v prostorách kolem šaten. Po skončení utkání a převlečení hráčů vedoucí družstva neprodleně vrátí klíč od šaten zástupci organizátora v kanceláři turnaje.

Hrací systém

Kategorie 2010 AA, 2010 AAA, 2011 AA & 2012

Kategorie je rozdělena do jedné skupiny „A“ po šesti (6) družstvech. Skupina se hraje jednokolovým systémem Round Robin, tedy každý s každým. Každé mužstvo odehraje 5 zápasů. Po odehrání všech zápasů budou mužstva seřazena dle pořadí od prvního do šestého místa. Pořadí ve skupině je určeno dle kritérií stanovených v bodě E). Čtyři nejlépe umístěná mužstva hrají po jednom zápase navíc pro určení konečného pořadí dle následujícího vzorce:

A3 vs. A4 (zápas o 3. místo)

A1 vs. A2 (zápas o vítězství)

Kategorie 2011 AAA

Kategorie je rozdělena do dvou skupin po pěti (5) mužstvech. Skupiny nesou označení „A“ a „B“. V každé skupině hrají týmy jednokolovým systémem Round Robin, tedy každý s každým. Mužstva odehrají 4 (čtyři) zápasy ve skupině, po kterých jsou ve skupině seřazena do pořadí podle kritérií stanovených v bodě E). Další utkání se odehrají dle následujícího play-off vzorce:

Kritéria pro určení pořadí

O pořadí mužstev ve skupinách rozhoduje bodový systém. Body jsou udělovány dle klíče:

Bodování zápasů

1. Vítězství – 2 body
  2. Remíza – 1 bod
  3. Prohra – 0 bodů

Nerozhodný stav

Nerozhodný stav se v základních skupinách uznává za výsledek. V zápasech o umístění (play-off) po nerozhodné základní hrací době nastává prodloužení a trestná střílení. Více v bodech F) a G).

Bodová shoda dvou mužstev

Při bodové shodě dvou mužstev rozhodují následující kritéria:

1. Výsledek vzájemného utkání
  2. Vyšší počet vítězství
  3. Rozdíl vstřelených a obdržených branek (skóre)
  4. Vyšší počet vstřelených branek
  5. Mužstvo s nižším počtem trestných minut
  6. Mužstvo s nižším počtem vyšších trestů a trestů do konce zápasu
  7. První vstřelená branka při vzájemném utkání
  8. Los mincí

Bodová shoda tří a více mužstev

Pokud budou mít tři nebo více týmů stejný počet bodů, bude se situace řešit vytvořením podskupiny (minitabulky) ze vzájemných zápasů mezi vyrovnanými týmy. Dále se družstva budou řadit dle níže uvedených kritérií. Tento postup bude pokračovat, dokud nezůstanou jen dva nebo žádný vyrovnaný tým. Jakmile dojde k zúžení minitabulky na dvě mužstva, určení dalšího pořadí se znovu odkazuje na kritéria v bodu E.3. Při bodové shodě tří a více mužstev rozhodují následující klíč:

Krok 1: S ohledem na zápasy mezi každým vyrovnaným týmem je vytvořena podskupina (minitabulka) s body přidělenými ve vzájemných zápasech, podle čehož jsou týmy umístěny.

Krok 2: Pokud tři nebo více týmu stále zůstává vyrovnaných na základě bodů, rozhodne větší gólový rozdíl ve vzájemných zápasech.

Krok 3: Pokud tři nebo více týmu stále zůstává vyrovnaných na základě bodů i gólového rozdílu, rozhodne vyšší počet branek vstřelených v jejich vzájemných zápasech.

Krok 4: Pokud tři nebo více týmu stále zůstává vyrovnaných na základě bodů i gólového rozdílu a počtu branek vstřelených ve vzájemných zápasech, rozhodne výsledek mezi každým týmem z podskupiny a nejbližším týmem mimo podskupinu. V tomto případě bude mít přednost tým s nejlepším výsledkem (1. body, 2. gólový rozdíl, 3 více vstřelených branek) proti nejbližšímu týmu.

Krok 5: Pokud týmy stále zůstávají vyrovnané, rozhodne výsledek mezi každým ze tří týmů a více z podskupiny a dalším nejbližším týmem mimo podskupinu.

Krok 6: Pokud týmy zůstávají vyrovnané i po těchto pěti krocích, rozhodne nižší počet obdržených trestných minut v turnaji.

Pokud o umístění nerozhodne ani jeden z výše zmíněných kroků, o pořadí rozhodne los mincí.

Prodloužení

V zápasech o umístění po nerozhodné základní hrací době nastává dvouminutová pauza, následována jedním pěti (5) minutovým prodloužení v systému náhlého vítězství. Týmy si před prodloužením nemění strany. Prodloužení se hraje se třemi hráči v poli na každé straně. Tedy tři (3) na tři (3). V případě vyloučení mužstvo ve výhodě hraje přesilovku čtyři (4) na tři (3).  V případě výhody dvou hráčů je stav na ledě v poměru pět (5) na tři (3). Po uplynutí trestů se poměr změní zpět k formátu tři (3) na tři (3) při nejbližším přerušení hry.

Trestná střílení

Pokud o vítězi zápasu o umístění nerozhodne prodloužení, utkání přechází do fáze trestného střílení (TS) s následujícími pravidly:

1. Trenéři každého mužstva nominují tři (3) hráče a pořadí ve kterém pojedou TS. Tuto informaci předají rozhodčímu.
  2. Rozhodčí vyzve kapitány obou družstev k losu mincí, který určí, jaké mužstvo začne TS jako první.
  3. V první fázi TS tři (3) nominovaní hráči zahrají své nájezdy. Mužstvo, které ve třech sériích dosáhlo více branek bude označeno jako vítěz.
  4. V případě rovnosti vstřelených branek po první fázi TS, utkání přechází do části druhé, která se hraje v systému náhlého vítězství vždy po jedné sérii.  Trenéři do každé série nominují jednoho hráče, a to až do té doby, než jedno mužstvo promění TS a druhé ne.  Družstvo, které promění TS je prohlášeno za vítězné v případě, že druhé družstvo nepromění TS. Ve druhé fázi trestného střílení může být k nájezdu nominován libovolný hráč z pole vícekrát.
  5. Mužstvo, které začínalo s TS v první fázi, nastupuje do druhé fáze TS jako druhé.

Protesty, nesportovní chování

Respektujte rozhodnutí rozhodčích, a to i v případě, že k jejich verdiktu máte výhrady. Rozhodnutí rozhodčího na ledě je konečné a nemůže být anulováno. Věcnou kritiku a připomínky je možné konzultovat s organizátorem turnaje. Rozhodčí jsou instruování, aby respektovali trenéry, stejné chování je očekáváno také od trenérů. Nesportovní chování hráčů nebude tolerováno a může být ohodnoceno vyšším trestem ve hře.

Dresy a výstroj

Dresy

Každé družstvo musí mít k dispozici dvě (2) sady dresů, jednu světlou a jednu tmavou. Organizační výbor si vyhrazuje právo udělit výjimku zahraničním družstvům a povolit start pouze s jednou sadou dresů. Vedoucí mužstva před zápasem vždy konzultuje výběr barevné kombinace s vedoucím druhého mužstva či se zástupcem organizátora turnaje na zimním stadionu.

Výstroj

Všichni hráči jsou povinni nosit při rozbruslení i během utkání celoobličejovou helmu či plno-obličejovou plexi masku a nákrčník. Hráč může do utkání nastoupit pouze s výstrojí, která má platnou certifikaci pro lední hokej.

Úrazy a pojištění hráčů

Organizátor turnaje nezajišťuje pojištění hráčů a nenese odpovědnost za jakýkoliv úraz během turnaje. Všichni hráči a rozhodčí, kteří se účastní turnaje musí mít platné pojištění.