HC GREAT Quarter plus One Himoslomat Tournament 2023
1.4. - 2.4.2023
Jämsä | Suomi
Jämsäläistä harrastejääkiekkoa vuodesta 1997
HC Great Kansainvälinen 26-vuotisturnaus Jämsän jäähallissa 31.3- 2.4.2023
HC Great on Jämsäläinen harrastejääkiekkojoukkue, joka on toiminut Jämsän jäähallissa harjoitellen ja osallistuen kansainvälisiin turnauksiin 26 vuotta. Vuosien saatossa olemme osallistuneet turnauksiin Saksassa, Englannissa, Slovakiassa, Tsekissä, Itävallassa ja Kanadassa. Vuoden 2000 Millenium turnauksesta Saksan Straubingissa alkoi erityinen ystävyys Saksalaisen RSC Pillnach Eisbären (Straubing) ja Englantilaisen Swindon Knights (Swindon) seuran kanssa. Pillnachin järjestämissä turnauksissa olemme olleet mukana 7 kertaa ja Knightsin vieraana turnauksissa 4 kertaa.
HC Great on järjestänyt aiemmin 4 kertaa kansainvälisen turnauksen Jämsässä vuosina 2003, 2008, 2013 ja 2018. Eisbären ja Knights ovat olleet kaikissa järjestämissämme turnauksissa Jämsässä ja heistä on tullut erityisiä Jämsä- ja Suomi-faneja. Joukkueen toimintaan osallistuu n. 40 pääosin Jämsäläistä harrastejääkiekkoilijaa. Hc Greatin pelaajien ikähaarukka on n. 20-70 vuotta. Pelaajia on jo toisessa sukupolvessa.
31.3 -2.4.2023 turnaukseen osallistuu 9 joukkuetta. RSC Pillnach Eisbären Saksasta, Nationwide Knights ja Westminister Statesmen Englannista, Ice Boys Slovakiasta, IEHC Wyvern Itävallasta ja SawBay Lightning Porista sekä Wimpledon Strangers Vimpelistä. HC Great muodostaa omaan turnaukseen 2 joukkuetta.
HC Greatin 26 vuotta jatkunut toiminta on iso osa Jämsäläistä urheilukulttuuriperinnettä. Joukkueen osallistuessa turnauksiin Euroopassa, edustamme siellä Jämsäläistä urheilukulttuuria ja teemme Jämsää tunnetuksi.